نکات مهم در طراحی تاریکخانه رادیولوژی

مکان تاریکخانه

 – وسط اتاق های رادیوگرافی قرار بگیرد و توسط پاس کاست با تمام قسمتها در ارتباط باشد.

 – مکان تاریکخانه دور از حرارت و رطوبت قرار گیرد.

 – در مکانی ساخته شود که به آب و برق دسترسی داشته باشد.

 – محلی برای کنترل فیلم های خروجی در کنار آن در نظر گرفته شود.

  ابعاد تاریکخانه

در صورت استفاده مداوم و شبانه روزی از تاریک خانه حداقل مساحت کف آن باید ۱۰ مترمربع باشد و ارتفاع سقف بین ۲/۵ تا ۳ متر ساخته شود.در صورتی که به طور دائم از تاریکخانه استفاده نشود می توان آن را در ابعاد کوچکتر و مورد نیاز ساخت.

 محفاظت از تشعشع در تاریکخانه

در صورت قرارگیری تاریکخانه بین اتاق های تصویربرداری، آن اتاق ها در معرض تابش تشعشع خواهند بود و برای جلوگیری از دریافت اشعه توسط کارکنان و فیلم های موجود باید حفاظت کامل انجام شود.بهترین روش برای چک کردن دیوارهای تاریک خانه از اشعه های تابشی  استفاده از دوزیمتر ترمولونیسانس است.

 کف تاریکخانه

با توجه به اینکه امروزه در تاریکخانه ها با مواد شیمیایی سروکار ندارند از این رو استفاده از کاشی های پلاستیکی توصیه می گردد زیرا نگهداری آن راحت بوده و دوام خوبی هم دارند به علت تاریک بودن محیط، بهتر است که از کاشی های رنگ روشن استفاده شود و در صورتی که تمام قسمت های دستگاه ظهور و ثبوت داخل تاریک خانه باشد می بایست از موادی در کف تاریکخانه استفاده شود که منفذدار و لغزنده نباشند و در برابر مایعات شیمیایی واکنش نشان ندهد.

دیوارها و سقف تاریکخانه

دیوارها و سقف تاریکخانه باید دارای دو ویژگی  باشند:

 – دارای رنگ روشن باشد و به گونه ای باشند که تمام نور تابشی را به طور کامل منعکس کنند. هر چه مقدار انعکاس نور بیشتر باشد شدت نور ایمنی کمتری نیاز است هم چنین به علت پخش بیشتر نور کار کردن در تاریک خانه راحت تر خواهد بود.

 -پاک کردن و تمیز کردن آنها راحت و بدون دردسر باشد.

درب ورودی تاریکخانه

برای جلوگیری از ورود نور مرئی به تاریکخانه، باید طراحی ویژه ای برای ساخت درهای تاریک خانه انجام شود. در ادامه در مورد ۳ نوع از درهای مخصوص تاریک خانه صحبت خواهیم کرد.

 – سیستم یک دری: هنگامی که برای ورودی تاریک خانه از یک در استفاده می شود باید کاملا اطمینان داشت که نور به درون تاریک خانه نفوذ نمی کند و به راحتی می توان فیلم را در تاریک خانه جابجا کرد. در صورتی که این در به یک ترمز الکترونیکی و مداری حساس به نور متصل شود ایمنی آنها به مقدار بیشتری افزایش خواهد یافت. این درها از لحاظ قیمت ارزان بوده و مقرون به صرفه می باشند باید توجه داشت که این نوع از درها فقط در مواردی مفید هستند که یک نفر فقط در تاریک خانه کار کند.

 – سیستم دو دری: به منظور جلوگیری از ورود نور، درها باید به گونه ای باشند که از کنارهای آنها نور نشت نکند و به عبارت دیگر به خوبی فیکس و ثابت شده باشد جایی که درها در دو طرف آن قرار می‎گیرند فضایی بسیار کوچک می‎باشد و بنابراین فضای چندانی اشغال نمی کنند. به منظور افزایش ایمنی می توان از یک ترمز الکتریکی استفاده کرد به این شکل که در هر لحظه فقط یکی از درها اجازه باز شدن داشته باشند.

 – سیستم درب حلزونی (چرخشی): به طور کلی، این درها از دو راهرو موازی و یک دیوار میانی تشکیل شده است از طریق درها به راحتی می توان اجزاء متحرک را وارد یا خارج کرد و در موارد اورژانسی سرعت کار را افزایش داد. در صورتی که موارد زیر رعایت شود تاثیر این روش بیشتر خواهد شد:

 -به منظور جلوگیری از انعکاس نور در راهروها باید از رنگ های تیره درون راهرو استفاده کرد.

 -ارتفاع دیوارها ورودی نباید از ۲ متر کمتر باشد.

 -طول هر راهرو نباید از ۳ متر کمتر باشد.

 – عرض هر راهرو نباید بیش از ۷۰ سانتیمتر باشد.

  از معایب این درها این است که نسبت به درهای دیگر فضای بیشتری را اشغال می کند اما از مزایای آنها:

 -ورود و خروج آسان در هر زمان به تاریک خانه

 -تهویه مداوم تاریک خانه به طور طبیعی

نکات ایمنی در تاریکخانه

 – تمامی تجهیزات الکتریکی را از مناطق مرطوب دور نگه دارید.

 – وسایل الکتریکی باید دارای سیم متصل به زمین باشند.

 – برای لامپ از طناب های کششی جهت روشن و خاموش کردن استفاده شود.

 – عدم استفاده از کابل های بلند برای وسایل الکتریکی

 – تجهیزات الکتریکی باید دارای لامپ کوچکی باشند که نشان دهنده روشن یا خاموش بودن دستگاه باشد.

 – تمامی سیم کشی و برق تاریکخانه باید مجهز به دو فیوز یکی در داخل تاریک خانه و دیگری در خارج باشد.

 – منطبق بودن تابش نور ایمنی با حساسیت فیلم ها

 – استفاده از تهویه و هواکش مناسب

 – وجود خروج اضطراری برای ایمنی در برابر آتش سوزی

 – منابع تابش نور ایمنی در تاریک خانه باید در ارتفاع بالاتر از ۱/۲ متر نصب شوند.

 – در هنگام حمل و نقل مواد شیمیایی در تاریکخانه باید کاملا دقت شود که هیچ گونه تماسی با پوست پیدا نکنند به علاوه باید از استنشاق و خوردن این مواد پرهیز کرد.

 – توصیه می شود که در تاریک خانه از یک کیف حاوی ماسک صورت، عینک، دستکش لاستیکی و پیش بند پلاستیکی استفاده شود و در هنگام ساخت و حمل و نقل مواد شیمیایی استفاده شود.

نکات مهم در طراحی تاریکخانه رادیولوژی